چگونه می توانیم کمکتان کنیم؟

ما می توانیم بهترین راه حل را برای شما پیدا کنیم

ارسال پیام

کارواش و باس واش

درسالهای اخیر همگام با افزایش تولیدات خودرو شاهد توسعه کمی کارواش‌ها درسطح شهرهای کشور هستیم، با توجه به آلاینده‌های موجود در فاضلاب کارواش‌ها تصفیه فاضلاب ناشی ازاین صنعت می‌تواند کمک بزرگی به حفظ منابع آب سطحی و زیرزمینی نماید ازاین‌رو این شرکت مهندسی با درک اهمیت این موضوع اقدام به طراحی و ساخت پکیج‌های تصفیه فاضلاب کارواش با تنوع فرآیندی و ساختاری مناسب جهت تطبیق با انواع مختلف فاضلاب‌های خروجی از کارواش‌ها نموده است.

به طور کلی فاضلاب‌هایی نظیر خروجی سیستم‌های کارواش به دلیل پایین بودن بار بیولوژیک با قابلیت تجزیه بیولوژیک، امکان تصفیه زیستی نداشته و بایستی به یکی از روش‌های شیمیایی، فاضلاب اشاره شده را تصفیه نمود.

اساس سیستم‌های تصفیه شیمایی بر مبنای انعقاد، لخته‌سازی، ته‌نشینی و یا شناور سازی می‌باشد. بسته به روش لخته سازی (شیمیایی و یا الکتریکی )نوع ماده منعقد کننده، مواد معلق موجود در فاضلاب ته نشین یا شناور می‌گردد.

1-‌ انعقاد و لخته سازی شیمیایی:

در این روش انعقاد از طریق افزودن مواد شیمیایی منعقد کننده و کمک منعقد کننده، حذف کل مواد جامد شامل مواد معلق، مواد کلوئیدی و برخی مواد محلول صورت می گیرد.

سیستم انعقاد و لخته‌سازی شیمیایی در تصفیه فاضلاب صنایع چرم و دباغی، رنگرزی و نساجی، لبنیات و صنایع شوینده و بهداشتی به منظور حذف رنگ و مواد جامد معلق به کار برده می‌شود.

2-‌ انعقاد و لخته سازی الکتریکی:

لخته سازی الکتریکی که تحت عنوان انعقاد الکتریکی نیز خوانده می شود، نوعی فرآیند الکترولیز است. الکترولیز شامل فرآیند اکسایش و کاهش در اثر عبور جریان الکتریکی از الکترولیت است. در فرآیند لخته سازی الکتریکی آند تحت فرآیند های اکسایش قرار گرفته و مصرف می‌شود. اصطلاح الکترود مصرفی به همین علت به آن اطلاق می شود. یون هایی که از اکسایش آند حاصل می شوند، اثرات لخته کنندگی قابل توجهی دارند.

سیستم های تصفیه فاضلاب کارواش شامل واحد های ته نشینی اولیه،چربی گیری، تصفیه شیمایی براساس یکی از فرآیند های انعقاد، لخته سازی الکتریکی یا شیمیایی ، ته نشینی و فیلتراسیون و سپس ضد عفونی طراحی و ساخته می‌شود.

سیستم تصفیه فاضلاب کارواش بسته به نوع فرآیند (انعقاد، لخته‌سازی الکتریکی یا شیمیایی) شامل یک سیستم یکپارچه شامل کلیه فرآیندهای مورد نیاز تصفیه اشاره شده فوق، به سطحی از استاندارد رسیده که قابلیت استفاده مجدد در شستشوی خودروها را خواهد داشت.

اساس انتخاب روش انعقاد شیمیایی و الکتریکی بر اساس فضای موجود، تعداد خودرو قابل شستشو در روز، نحوه استفاده مجدد از پساب و هزینه‌های بهره‌برداری سالیانه و ماهیانه می‌باشد.

مدت زمان و مقدار آب مصرفی در شستشوی خودرو های سبک براساس شستشوی به روش سنتی با نازل و به صورت دستی به شرح جدول زیر می باشد:

 

نوع فعالیت

مدت زمان لازم

 (Min/Car )

مقدار آب مصرفی

 (Litr/ car)

روشویی

15-25

55-100

موتور شویی

5-7

45-65

شستشوی کامل خودرو

35-45

100-150


همانگونه که در جدول بالا مشخص گردیده اس، مدت زمان شستشو کامل خودرو در ایران حدود 40 دقیقه و میزان مصرف آب آن حدود 125 لیتر می باشد که حدود 3 برابر مصرف جهانی می باشد

مصرف بالای آب در کارواش‌ها ضرورت مصرف مجدد از پساب تصفیه شده را مشخص نموده و با توجه به بحران آبی و محیط زیستی پیش رو درکشور حفظ منابع آبی کشور وظیفه همگانی ماست.

کیفیت پساب خروجی از واحدهای مختلف کارواش ها براساس اندازه گیری های انجام گرفته توسط کارشناسان این شرکت به شرح جدول زیر می باشد.

 

نام آلاینده/ نوع فعالیت

COD

(Mg/litr)

BOD5

(Mg/litr)

pH

Oil &Grease

(Mg/litr)

TSS

(Mg/litr)

روشویی

1200-2200

150-250

7-8.5

10-35

50-100

موتورشویی

6000-10000

500-800

7-8

100-220

50-90

شستشوی مخلوط

3000-5000

300-400

6.5-8

30-50

55-70


سازمان محیط زیست آمریکا آلاینده های موجود در پساب کارواش ها را به دودسته زیر طبقه بندی می‌نماید:

1-‌ آلاینده های اولیه سمی شامل بنزین، کادمیوم، کروم، متیل کلراید، جیوه، سرب، روی، مس و ...

2-‌ سایر آلاینده ها شامل: شوینده ها، ذرات معلق، کدورت، روغن و گریس محلول و غیر محلول

این شرکت مهندسی با داشتن توان فنی و اجرایی توانایی ساخت این سیستم‌ها را در اندازه‌های مختلف جهت  شستشوی خودرو های سبک و سنگین و یا سایر ماشین آلات صنعتی با فرآیند‌های مختلف را داراست.

از مزایای پکیج های تصفیه پساب کارواش این شرکت می توان به

- بازچرخانی پساب تصفیه شده تا 90 درصد

- حذف کامل آلودگی ها اعم از چربی روغن،دترجنت ها ،کدورت ،و...

- بی نیازی از اپراتور متخصص به دلیل طراحی فرایند بصورت کاملاً اتوماتیک

- فضای اشغالی کم

- هزینه نگهداری پایین

کارشناسان این شرکت با توجه به نیاز مطرح شده توسط مشتری و همچنین  ویژگی های پساب بهترین راه حل با کمترین هزینه را به مصرف کنندگان محترم ارائه می نمایند.

جهت مشاوره رایگان و اطلاع از آخرین پروژه‌های انجام پذیرفته در زمینه‌ی دستگاه‌های تصفیه پساب کارواش و باس واش با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.